Propozycja na weekend

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że zaczynamy planować różnego rodzaju podróże. Warto na pewno zwiedzić nasz kraj, ponieważ znajdują się u nas bardzo atrakcyjne miejsca o które ciągle nie są popularne. Warto na pewno takich poszukać we wschodniej Polsce, a dobrym przykładem na pewno jest Sandomierz

Lokalizacja i wielkość

Sandomierz położony jest we wschodniej Polsce, między Kielcami, a Stalową Wolą. Przez miejscowość przepływa rzeka Wisła, która dostarcza licznych atrakcji. Jest to średniej wielkości miasto o liczbie mieszkańców, która nie przekracza 30 tysięcy.

Atrakcje

Atrakcje Sandomierza , są liczne i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W centralnym miejscu znajduje się starówka. Jest ona bardzo znana i popularna głównie ze względu na serial transmitowany w polskiej telewizji – „Ojciec Mateusz”. Główny plac jest dość duży i odczuwa się na nim pochyłość terenu. W centrum położony jest ratusz z zegarem wskazującym godzinę, a wokoło zabudowane są kamienice.
Turysta , może zdecydować się również na zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej. Oprowadza po niej przewodnik i opowiada o dawnych składach i piwnicach, które można napotkać po drodze. Cała wędrówka trwa około 40 minut i położona jest na różnych wysokościach.
Turystyka , w Sandomierzu związana jest ściśle z serialem telewizyjnym o ojcu Mateuszu. W związku z tym, możemy w mieście zwiedzić wystawę poświęconą temu bohaterowi. W tle słychać serialową muzykę, a w środku znajdziemy wystawę związaną z głównymi bohaterami w tym woskowe figury oraz odciski dłoni aktorów.

W mieście znajdziemy jeszcze kilka mniejszych atrakcji, które możemy zwiedzić przy okazji spacerów. Jedną z nich jest na pewno średniowieczna studnia znajdująca się w rynku koło ratusza w której zachował się oryginalny mechanizm do czerpania wody. Jak w każdym mieście w Sandomierzu znajduje się zamek. W tym przypadku pochodzi on z XVI wieku i został od odbudowany po potopie szwedzkim. Innym ciekawym miejsce może być wąwóz królowej Jadwigi. Jest to wydrążona ścieżka o długości około 500 metrów, która z obu stron jest otoczona ścianami z korzeni porastających drzew. Ta atrakcja jest wpisana do listy pomników historii co potwierdza jej unikalność na skali naszego kraju. W trakcie spacerów możemy również odwiedzić aleję szachową. Jest to ścieżka dla spacerowiczów, gdzie droga wybrukowana jest kostką w czarne i białe pola, które przypominają szachownicę. Wokoło można spotkać duże i bardzo ciężkie ( waga ponad 300 kilogramów ) postacie wyryte z kamienia które przedstawiają figury szachowe. Wiele legend, mówi o tym, że to miejsce było jednym z ulubionych, gdzie królowa Jadwiga grywała w szachy. Na Starówce warto też odwiedzić bramę opatowską. Można wejść na jej szczyt, skąd można podziwiać panoramę całego miasta.

Sandomierz jak widać zapewni nam wiele atrakcji i można rodzinnie spędzić w nim cały weekend. Szczególny urok miastu nadaje rzeka Wisła oraz pagórkowaty teren. Warto w ramach odpoczynku napić się w rynku gorącej kawy i zasmakować w lokalnych potrawach.

 

Author: kwaterydobre.pl