Co warto zobaczyć w Podgoricy?

Podgorica to największe miasto i stolica Czarnogóry. Jest to miejsce wielu wycieczek. Trudno się dziwić, gdyż miasto ma to ma ciekawą historię. Jego historia sięga czasów starożytności, ale większość zabudowań powstała dopiero po II Wojnie Światowej. Głównym atutem tej miejscowości jest jej usytuowanie. Miasto znajduje się w dolinie między Górami Dynarskimi w centralnej części kraju, w prostej linii zaledwie ok. 40 km od wybrzeża Adriatyku. Co warto zobaczyć w Podgoricy?

Stolica Czarnogóry jest położona w bardzo malowniczym miejscu. Jednak wielu turystów jest zdania, że jest to najnudniejsza stolica świata, w której jest mało miejsc do odwiedzenia. Mimo tego warto odwiedzić Podgoricę, bo te miejsca, które warto zobaczyć przypadną do gustu nawet najwybredniejszym turystom.

Podgorica co warto zobaczyć?

Zwiedzanie czarnogórskiej stolicy najlepiej zacząć od dzielnicy Stara Varos. Zachował się tu ciekawy układ brukowanych uliczek z charakterystycznymi parterowymi, bądź jednopiętrowymi domkami po bokach. W centrum dzielnicy znajduje się ciekawa wieża zegarowa, która nazywana jest z turecka Sat Kula. Konstrukcja liczy sobie 16 metrów i została zbudowana w 1667 roku. Koniecznie trzeba też zobaczyć Stary most na Ribnicy. Wybudowany został z litego kamienia w XVIII wieku.

Bardzo ciekawą budową jest Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, która została zbudowana w 2014 roku, ale swoją fasadą nawiązuje do wyglądu katedry św. Tryfona w Kotorze. W jej wnętrzu znajdują się liczne freski , dzięki temu jest to najbardziej charakterystyczna budowla w mieście. W Podgoricy warto też odwiedzić muzea. Wśród nich ciekawymi zbiorami może pochwalić się Muzeum Miejskie, w którym można się zapoznać z historią stolicy oraz Muzeum Archeologiczne.

Ciekawym punktem turystycznym znajdującym się w miejscu, w którym rzeka Ribnica uchodzi do Moračy są pozostałości po dawnej osadzie, w której mieścił się dawniej gród słowiański. Warto także obejrzeć meczety, które znajdują się w mieście, które zostały wzniesione w XV i XVIII wieku. Warto także Ruiny Duklja, które znajdują się około 5 kilometrów od miasta. To pozostałości antycznego miasta Duklja. W niedalekiej odległości od miasta, mianowicie około 9 kilometrów, możemy podziwiać wodospad. Latem wodospad Cem wysycha i wówczas turyści mogą podziwiać fantazyjny krajobraz.

Do Podgoricy warto wybrać w letnich miesiącach, czyli w czerwcu, lipcu lub sierpniu, jednak temperatura wówczas jest dosyć wysoka. Aby zwiedzić stolicę Czarnogóry wystarczy 2-3 dni.

 

Author: kwaterydobre.pl