Na czym polega niezwykłość zamku?

Zamek Krzyżtopór można zaliczyć do jedynego w swoim rodzaju z kilku powodów. Nie do końca odkryte motywy powstania konkretnych elementów zamku sprawiają, że budowla okryta jest wciąż enigmatyczną zasłoną i całym mnóstwem spekulacji.

Zamek pełen symboliki

Zamek Krzyżtopór ciekawostki to przede wszystkim budowla, która z jakiegoś powodu została nafaszerowana ogromną ilością niezrozumiałych symboli, w których aż po dzień dzisiejszy doszukuje się mnóstwa ukrytych znaczeń. Ciekawostką jest, że Krzyżtopór posiada 365 okien, które odpowiadają ilości dni roku. Można by uznać taki stan rzeczy za czysty przypadek, gdyby nie 54 komnaty, które z kolei odpowiadają ilości tygodni w roku, 12 wielkich sal, czyli ilość miesięcy oraz 4 baszty, które odpowiadają ilości pór roku. Ta stała ruina, która każdego roku przyciąga tłumy turystów wciąż pozostaje zagadką dla znawców, którzy bezustannie poszukują sensu zawartej w zamku symboliki. Zadanie może być dosyć trudne, ponieważ nie sposób zapytać pomysłodawcy o zamysł. Istnieją jednak dowody na to, że Ossoliński jako przykładny katolik interesował się także astronomią i numerologią, co może poniekąd wyjaśniać niejasne symbole zamku.

Największy pałac

Ossoliński nie ograniczył się do stworzenia jakiegokolwiek pałacu, który przeszedłby bez echa w ówczesnych czasach. Trzeba przyznać, że postanowił stworzyć obiekt ze sporym rozmachem, co w efekcie skończyło się stworzeniem największego wówczas pałacu na terenie Europy. Choć nie sposób przełożyć takiej wiedzy na wyobraźnie, do budowy pałacu zużyto ponad dwieście tysięcy cegieł, co było swojego rodzaju rekordem w siedemnastym wieku. Dopiero budowa Wersalu spowodowała, że Krzyżtopór stracił miano największego do tej pory zbudowanego pałacu.

Niezwykłe akwarium w Krzyżtoporze nie tylko dla dziecka

Kolejną ciekawostką są zapiski z ówczesnych czasów, w którym napomknięto o rzekomym akwarium znajdującym się w jednej sal. Szklany sufit był podobno wypełniony różnego rodzaju rybami, które stanowiły nie lada atrakcję dla gości pałacu Ossolińskiego. Istnieją również legendy dotyczące kochającej żony Ossolińskiego, która z wielkim trudem zniosła jego odejście. Po śmierci widywano kobietę w białej sukni, która zyskała miano Białej Damy i uważa się, że to właśnie żona Ossolińskiego. Istnieją również zapiski i dowody na istnienie sekretnych przejść oraz ruchomych ścian na terenie zamku, które zostały zniszczone w trosce o bezpieczeństwo turystów.

 

Author: kwaterydobre.pl