Dlaczego warto zapisać dziecko na obóz?

Pomysł na wakacje dla dziecka

Twoje dziecko skończyło już 7 lat i narzeka na nudę podczas wakacji? Rozważ wysłanie go na obóz lub kolonie dla dzieci. Jeśli obawiasz się, że to zbyt wcześnie lub że jest to zbyt głęboka woda dla Twojego malucha, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Samodzielny wyjazd dziecka to nie tylko chwila wytchnienia dla Ciebie. To również wiele korzyści dla niego. Poza beztroskimi zabawami i grami integrującymi z innymi rówieśnikami, Twoje dziecko dozna właściwego wypoczynku na świeżym powietrzu. Kolonie dla dzieci to również nauka poprzez zwiedzanie atrakcji turystycznych i poznawanie nowych obyczajów, a także praca nad samodzielnością, dojrzałością i relacjami z innymi dziećmi.

Umiejętności nabywane dzięki udziałowi w koloniach

Jeśli byłby to pierwszy wyjazd dziecka bez rodziców, maluch na pewno zatęskni. Ale obóz to warsztat radzenia sobie z tęsknotą (tak, aby nie utrudniała korzystania z programu kolonii lub obozu) i nabywania pewności siebie poza domem i rodziną. Te umiejętności przydadzą się każdemu, a warto rozwijać je od najmłodszych lat.

Podczas obozu wychowawcy czuwają nad strojem dzieci, aby był adekwatny do pogody, ale nie są w stanie dopilnować codziennego zmieniania przez nie bielizny. To okazja do tego, żeby dzieci samodzielnie to opanowały. Ponadto nauczą się również rozpoznawania i dbania o swoje rzeczy, a także o utrzymywanie wokół siebie porządku. Podczas kolonii bowiem odbywa się rywalizacja między pokojami w utrzymaniu porządku, a najlepsi są nagradzani przez wychowawców.

Kieszonkowe

Kolejną, niezwykle istotną umiejętnością, którą dziecko nabywa podczas obozu, jest gospodarowanie pieniędzmi. Początkowo maluch na pewno będzie chciał wydać całość już w pierwszych dniach (zazwyczaj na pamiątki dla każdego członka rodziny), dlatego warto podzielić kwotę na pół i jedną część dać bezpośrednio dziecko, podczas gdy drugą dać na przechowanie opiekunom.

Starsze dzieci są trochę bardziej przewidujące. Znając charakter swojej pociechy, można odważyć się przekazać mu większą część budżetu lub zaryzykować i dać wszystko, sprawdzając jak sobie poradzi z rozdzieleniem środków na okres trwania kolonii. To dobra szkoła. Jeśli dziecku zabraknie pieniędzy, nauczy się, że nie warto wydawać wszystkiego od razu. Zapamięta to na długo.

Kolonie lub obóz dla dzieci to bardzo ważna lekcja: zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Warto przeprowadzić ją, aby jeszcze lepiej poznać swoją pociechę i ukierunkować ją na to, co jest w życiu ważne i jak sobie radzić z dala od bliskich.

Author: kwaterydobre.pl