Jakie jezioro na weekend na dolnym śląsku?

Kraina jezior kojarzy nam się zapewne z północą częścią naszego kraju i dokładnie z mazurami. Jeżeli mieszkamy na południu kraju może okazać się, że wyprawa na pojezierze może zająć nam cały dzień. Kiedy mamy wolny tylko weekend warto pojechać gdzieś bliżej. Sprawdźmy więc czy możemy znaleźć jakieś dobre miejsca na odpoczynek nad wodą jeżeli mieszkamy w największym mieście dolnego śląska, którym jest Wrocław .

Okoliczne zalewy i zbiorniki wodne

Najbliższym zbiornikiem wodnym blisko Wrocławia jest na pewno zalew w Mietkowie. Jest to bardzo popularne miejsce na dolnym śląsku z powodu bliskiego sąsiedztwa właśnie Wrocławia. Na miejscu szczególnie latem odbywają się liczne imprezy i koncerty. Jeżeli chodzi o nocleg to nie powinno być większego problemu. Na miejscu można wynająć miejsce na polu namiotowym, a jeżeli interesuje nas spanie w lepszych warunkach, możemy wynająć sobie mały domek letniskowy. Ciekawym wydarzeniem, które odbywa się co roku są na pewno liczne zawody sportowe wokół zalewu. To najsłynniejsze to zwody w triatlonie. Ten rodzaj sportu składa się z trzech konkurencji : pływanie, bieganie, jazda na rowerze. Zawodnik musi pokonać po kolei bez przerwy wszystkie trzy konkurencje. Osoba która zrobi to najszybciej wygrywa.

Okoliczne jeziora

Na dolnym śląsku niestety nie znajdziemy wielu jezior. To najbliższe położone jest prawie 100 kilometrów od Wrocławia w kierunku na południe. Jest to zaporowe jezioro bystrzyckie które jest jedną z największych atrakcji gór Sowich. Ten zbiornik wodny nie jest zbyt duży, ma około 3, 2 kilometra długości i około 400 metrów szerokości. Wokół można znaleźć kilka niskich gór, a na jednej z nich zamek Grodno. Pod ziemią zaś możemy zwiedzać kompleks sztolni z czasów drugiej wojny światowej. Jedną z atrakcji jeziora jest kładka wisząca która łączy oba brzegi – jej pokonanie nie należy do najprostszych i może być zbyt dużym wyzwaniem dla ludzi o słabych nerwach i lęku wysokości. Obecnie w jeziorze można zażywać kąpieli, a wzdłuż brzegu znajdziemy restauracje oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Bardzo ciekawym jeziorem, które jednak znajduje się w dalszej odległości jest sztuczny zbiornik w Nysie i Turawie. Są to tak naprawdę zbiorniki retencyjne, które za zadanie mają utrzymać nadmiar wody w czasie groźby powodzi na rzece Odra. Oba sztuczne jeziora dziś są udostępnione na turystów oraz można w nich pływać. Na brzegu możemy wynająć pole namiotowe lub jeden z domków letniskowych. Co roku odbywają się tutaj liczne koncerty i imprezy masowe, a ta najsłynniejsza to festiwal ognia i wody, który latem zachęca wielu turystów do odwiedzenia Nysy. Jezioro oferuje też liczne atrakcje wodne. Oprócz pływania, możemy skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni sprzętu wodnego. Czekają na nas kajaki, rowery wodne lub pontony. Dla bardziej odważnych istnieje możliwość wypożyczenia nawet motorówki lub skutera wodnego. Miejsce to jest głównie odwiedzane przez młodych ludzi, którzy mogą znaleźć tutaj dużo atrakcji.

Author: kwaterydobre.pl