Mazury jako cel naszego letniego wypoczynku.

Zbliżają się wakacje i każdy z nas planuje już zapewne, gdzie je spędzić. Wiele osób zapragnie dalekich podróży za granicę, ale na pewno część osób spędzi urlop w kraju. Jednym z mniej docenianych kierunków są na pewno mazury. Sprawdźmy czy można tam spędzić upragniony wypoczynek.

Położenie i charakterystyka terenu

Mazury to kraina która znajduje się w północno – wschodniej części naszego kraju. Nawet najlepsza reklama nie jest w stanie oddać jak wiele jezior znajduje się na tym terenie. W czasie podróży przez tą krainę może nam się wydawać, że jeziora są dosłownie wszędzie, a my po prostu jedziemy po kolejnych mostach między nimi. Teren na mazurach jest pagórkowaty, a drogi wyjątkowo kręte, prawie jak te w górach tak więc kierowcy muszą być zawsze czujni.

Największe atrakcje mazur

Największymi atrakcjami mazur są oczywiście jeziora . Możemy cały urlop spędzić nad wodą, codziennie nad innym jeziorem. Dodatkową atrakcją mogą też być wyprawy żaglówką i odwiedziny licznych portów w których znajdziemy znakomite zaplecze techniczne oraz gastronomiczne. Szczególnie polecanymi portami mogą być Mikołajki oraz Giżycko, gdzie turystyka jest bardzo dobrze rozwinięta. Wokół jezior możemy spotkać wiele plaż ‘’dzikich’’ czyli takich, gdzie nie musimy płacić za wstęp – wystarczy rozłożyć ręcznik i możemy cieszyć się wodą oraz słońcem. Jeżeli jednak zapragniemy dodatkowych atrakcji, możemy udać się na plażę miejską w większych miejscowościach i na pewno znajdziemy liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz oferty skorzystania z przejażdżki na przykład motorówką.

Dla spragnionych atrakcji historycznych mazury mają wiele do zaoferowania. Na tym terenie w czasie drugiej wojny światowej usytuowana była jedna z najsławniejszych kwater Hitlera – Wilczy Szaniec. To tutaj przeprowadzony był najsłynniejszy zamach na wodza trzeciej rzeszy. Dzisiaj możemy za niewielką opłatą zwiedzić to miejsce. W środku lasu czeka na nas kompleks bunkrów oraz obiektów militarnych zachowanych do dzisiaj w różnym stopniu. Część wygląda jak kilkadziesiąt lat temu, a część niestety jest została w znacznym stopniu uszkodzona podczas działań wojennych. Niedaleko w pobliżu znajduje się tez kwatera główna prawej ręki bliskiego współpracownika Hitlera. Ten kompleks jest bliźniaczo podobny do wilczego szańca jednak co ważne jest w stu procentach zachowany i można zapoznać się dokładnie z architekturą militarną z lat czterdziestych ubiegłego wieku.
Inną ciekawostką jest jedyna w Polsce – piramida. Jest to grobowiec bardzo bogatej niemieckiej rodziny, która zamieszkiwała kiedyś mazury. Piramida jest niewielka ale za to w środku możemy znaleźć zmumifikowane zwłoki niemieckiej rodziny. Wejście niestety nie jest możliwe, ale wnętrze piramidy możemy oglądać z okien, które są otwarte.

Jeszcze jedną atrakcję, którą warto odwiedzić są stare – nieużywane już dziś wiadukty kolejowe. Są one jednymi z największych tego typu budowli w Polsce. Można po krótkiej wędrówce lasem wejść na ich szczyt i podziwiać piękną panoramę mazur. Dla odważnych organizowane są tam skoki na linii głową w dół.

 

Author: kwaterydobre.pl