Dlaczego warto szczepić kota?

W rzeczywistości koty nie mają dziewięciu żyć, więc musisz zrobić, co w Twojej mocy, aby chronić swoich przyjaciół. Kluczem są właściwe szczepienia. Chronią one kota przed chorobami wywoływanymi przez wirusy i bakterie. Mogą również wzmocnić swój układ odpornościowy. Niezależnie od tego, czy masz kociaka, czy dorosłego kota, weterynarz może pomóc Ci dowiedzieć się, które szczepionki są najlepsze i jak często Twój kotek powinien być szczepiony. Zwykle zależy to od ich wieku, ogólnego stanu zdrowia i stylu życia. Oto choroby, przed którymi szczepienia mogą ochronić kota.

Nosówka

Nosówka objawy u kota obejmują odwodnienie, utratę minerałów i mikroelementów w wyniku biegunki i wymiotów, oraz niebezpiecznie niską liczbę białych krwinek z powodu wpływu wirusa na komórki szpiku kostnego. Kot zarażony wirusem może również być apatyczny i osowiały. Kocięta zakażone wirusem nosówki kotów są w stanie krytycznym i niestety wielu nie można uratować. Nie istnieje żadne specyficzne leczenie wirusa nosówki kotów, chociaż terapia jest ukierunkowana na zapobieganie odwodnieniu, kontrolowanie wymiotów i biegunki oraz leczenie infekcji, które pojawiają się, gdy liczba białych krwinek staje się niebezpiecznie niska.

Wścieklizna

Wścieklizna ma znaczenie nie tylko ze względu na jej wpływ na kota, ale także dlatego, że jest chorobą przenoszoną i śmiertelną dla ludzi. Chociaż koty nie są naturalnymi nosicielami choroby, mogą zostać zarażone przez ugryzienie dowolnego zakażonego ssaka, a następnie przekazane innym. Po okresie inkubacji trwającym średnio dwa miesiące, kliniczne objawy agresji, dezorientacji postępują szybko i prowadzą do śmierci. Wścieklizna występuje na całym świecie, a szczepionka jest zalecana dla wszystkich kotów dom owych.

Jeśli Twój kot pozostaje w domu przez cały czas, możesz pomyśleć, że jest automatycznie chroniony przed tego rodzaju chorobami. Ale zwierzę nadal może złapać unoszące się w powietrzu zarazki, które mogą przedostać się przez okno lub drzwi. I nawet najbardziej potulne kociaki czasami uciekają. Jeśli Twój kot wyjdzie na zewnątrz, chcesz mieć pewność, że jest chroniony.

 

Author: kwaterydobre.pl