Rezerwat Żubrów w Jankowicach zaprasza na spotkanie z Żubrami-od ponad już 150 lat.

Jankowice rezerwat Żubrów, czy warto przyjechać?

W roku 2020, w Polsce- minęła 155 rocznica (obecność żubrów w Polsce od dziesiątki lat), odkąd żubry zostały sprowadzane w granice pięknego kraju nad Wisłą.
Z tego właśnie powodu i nie tylko tego, odpowiedź na tytułowe pytanie, zawarte na wstępie, w pierwszym zdaniu brzmi: TAK, warto. Zatem zostaną wymienione choćby tylko 2 powody, dla których warto przyjechać – w celu zwiedzenia rezerwatu.
Reszta powodów oraz dowodów czeka już na Państwa po przyjechaniu na obszar rezerwatu.

Powód 1.–ciekawa historia obszaru chronionego: Jankowice rezerwat żubrów

Pierwsze cztery sztuki żubrów zostały przywiezione do Pszczyny już w 1865 roku. Zwierzęta wówczas przewożono w wagonie towarowym z Rosji.
Zakup zwierząt nie był taki kosztowny. Wtedy to Car rosyjski w ramach wymiany zwierząt: otrzymał na wymianę 20 sztuk jeleni. Żubry w stadiach początkowych istnienia rezerwatu, na samym początku żyły sobie w okolicach miejscowości Murcek. Później pozostały przetransportowane do Jankowic /k. Pszczyny.
Hodowla rozwijała się w miarę dobrze, że książę śląski postanowił zorganizować polowania. W czasie tych polowań uczestniczył w nich również -cesarz niemiecki Wilhelm II. Niestety hodowla zwierząt uległa załamaniu w trakcie trwania „pierwszej wojny światowej”. Wówczas stado zostało mocno skurczone- przetrwały zaledwie- tylko trzy Żubry. Natomiast polskie Lasy Państwowe przejęły ten teren obszar rezerwatu dopiero po drugiej wojnie światowej, gdy w stadzie było już kilkanaście sztuk tych zwierząt.
W tamtym czasie powołano do życia- rezerwat, mające do dziś- status: przyrodniczego ośrodka zamkniętego. Od tych pamiętnych i tragicznych czasów w rezerwacie przybyło prawie, około 350 żubrów. Wiele z nich, wtedy trafiło do hodowli zagranicznych- na całym świecie.

Żubry można podziwiać spacerując wzdłuż 2-kilometroej ścieżką, będącej wokół ogrodzenia. Duże stado zwierząt, ulokowane oraz zamknięte za wzmocnionym ogrodzeniem w: Jankowice rezerwat Żubrów-ma do swojej dyspozycji aż ponad 740 ha terenów.

Powód 2.- cudowne narodziny kolejnych zwierząt

Niewątpliwie narodziny każdej, kolejnej istoty- są cudowną, wspaniałą i niezwykle radosną wiadomością, nowego członka rodziny ludzkiej, tak samo jest i też w przypadku narodzin zwierząt.
Każdego roku rodzi się łącznie od 6 do 9 cieląt. Oczywiście zwiedzający mają możliwość pooglądania młodych, małych żubraczków, jednak w bardzo ograniczonym stopniu.
Narodziny wszystkich zwierząt, według tradycji, odnotowywane są w tzw. Księdze Rodowodowej Żubrów.
Dzięki niej, co roku publikowane zostają dane o stanie zdrowotnym Żubrów na świecie. Pierwszy wpis został uczyniony w roku w 1932 przez Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. W księdze wpisywane są numery rodowodowe i imiona osobników.
Żubry zamieszkujące – obszary – Jankowice rezerwat Żubrów , ich imiona rozpoczynają się od liter “Pl” (oznacza to: Żubry czystej krwi pszczyńskiej).

Cennik – obowiązujący w rezerwacie

CENNIK:

Ceny poszczególnych biletów wynoszą odpowiednio:
• Bilet normalny (zwykły) – 19 zł,
• Bilet ulgowy (ważny z legitymacją) – 14 zł,
• Bilet normalny z: Karta Seniora – 9 zł,
• Bilet rodzinny – 54 zł (rodzice maks. liczbą., do 3 dzieci, w wieku: 4 -16 lat),
• Bilet wstępu na film 3D “Historia pszczyńskich Żubrów” – 6 zł,
• Bilet normalny (zwykły) – z Kartą Dużej Rodziny – 14 zł,
• Bilet (ulgowy) – z Kartą Dużej Rodziny – 11 zł,
• Bilet (wspólny normalny) – 24 zł (dwa obiekty w jednej cenie: Zagroda Żubrów oraz Skansen),
• Bilet (wspólny ulgowy) – 18 zł (dwa obiekty w jednej cenie: Zagroda Żubrów oraz Skansen),
• Bilet (wspólny ważny z) – Karta Seniora – 12 zł (dwa obiekty w jednej cenie: Zagroda Żubrów oraz Skansen),
• Oprowadzanie po obiekcie rezerwatu – 70 zł (grupa max. Do 25 osób),

Uwaga!:
Ulgowy bilet należy się za pokazaniem przy jego zakupie legitymacji: uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, ich opiekunom, kombatantom oraz dzieciom od 4 roku życia.

Zapraszamy serdecznie Państwa do odwiedzenia naszego Janowickiego rezerwatu Żubrów na Śląsku. Przeżyjcie Państwo razem ze swoimi bliskimi i naszymi zwierzętami, te niezapomniane i radosne chwile -na łonie natury – w niezwykle bliskim kontakcie, oczywiście pośrednim (niebezpośrednim) z carskimi zwierzętami Mieszkającymi od ponad 155 lat na terenach Polski.

Author: kwaterydobre.pl