Rozpalanie ogniska dla amatorów

Spotkania ze znajomymi lub rodziną przy grillu to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Pieczona kiełbasa, karkówka, do tego zimne piwo… Dla wielu jest to najatrakcyjniejszy plan na weekend. Jednak czasami towarzysze namawiają nas do alternatywy, jaką stanowi ognisko. Rozpalanie ognia, szczególnie bez sztucznych podpałek, to nie tylko frajda, ale również wyzwanie. Żaden mężczyzna nie zniesie kompromitacji, jaką stanowi nieudane rozpalenie ogniska przy dzieciach, szwagrze lub – co gorsza! – przy kolegach.
Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób najłatwiej rozpalić ognisko. Bez sztucznych podpałek i problemów z przygasaniem płomieni!

Zbierz paliwo – to klucz do sukcesu

Zanim zabierzesz się za rozpalanie ognia koniecznie nazbieraj drewna, które będzie zasilało ognisko. Jeśli pominiesz ten punkt – twój świeżo wzniecony płomień zgaśnie, nie posiadając odpowiedniej ilości materiału do procesu wytwarzania energii. Na początku przygotuj trzy sterty drewna. W pierwszej z nich muszą znaleźć się drobne, cienkie gałązki. W drugiej średnie, a w trzeciej grube, połamane gałęzie lub porąbane drzewo. Dzięki temu nie będziesz musiał odchodzić od zapalonego ognia w poszukiwaniu opału. Trzecia sterta powinna być przygotowana tak, aby starczyć do zasilenia ogniska na cały czas trwania zabawy. Pamiętaj, że drewno musi być dobrze wysuszone!

Przygotuj podpałkę

Podpałka to materiał, który na początku podpalisz. Jeśli używasz zapałek lub zapalniczki możesz wybrać na podpałkę suchą chusteczkę, wysuszone liście, papier, waciki kosmetyczne. Jeśli chcesz popisać się rozpaleniem ogniska za pomocą krzesiwa wybór podpałki będzie trudniejszy, ponieważ iskry wytworzone w ten sposób zapalają tylko określone materiały. Najlepsze są wszelkie waty – waciki kosmetyczne, tampony lub rośliny wytwarzające puszyste końcówki, na przykład pałka wodna. Popularną podpałką w tym przypadku jest również odpowiednio przygotowana kora brzozy. W tym celu należy zeskrobać z zewnętrznej warstwy kory drobne, delikatne strzępki a następnie skierować na nie iskry.

Rozpal i utrzymaj ogień

W celu rozpalenia ognia weź swoją podpałkę, ułóż na suchej ziemi, a następnie podpal zapałką, zapalniczką lub krzesiwem. Jak najszybciej ułóż na palącym się materiale najdrobniejsze gałązki, nie ograniczając dopływu powietrza do ognia. Gdy zajmą się dokładaj je równomiernie z kolejnych stosów, od najmniejszych. Kiedy pojawi się żar możesz podłożyć do ogniska największe kawały drewna. Jeśli udało ci się dojść do tego momentu – zwycięstwo! Twoje ognisko jest gotowe i z pewnością utrzyma się. Teraz możesz nabić kiełbaskę na patyk i upiec swoją kolację! Nie zapomnij o regularnym dokładaniu drewna do ogniska.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Twoje ognisko musi być przede wszystkim bezpieczne. Pierwsze i najważniejsze – nie zostawiaj ognia bez opieki! Ogień może się łatwo rozprzestrzenić, ale też przygasnąć. Nie rozpalaj zbyt dużego ognia, jeśli nie wiesz jak nad nim zapanować. Upewnij się również, że nie istnieje ryzyko, że zapali się sucha trawa lub inne rośliny dookoła. Jeśli możesz ustaw dookoła ognia krąg z kamieni, w celu zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Uważnie pilnuj dzieci bawiących się blisko ogniska, a także znajomych, którzy przejawiają oznaki upojenia alkoholowego. Przygotuj wodę lub piasek do zgaszenia ogniska po zakończeniu zabawy i upewnij się, że nie zacznie płonąć na nowo.

Author: kwaterydobre.pl