Zbliża się czas urlopy i wielu z nasz zamierza udać się na niego własnym samochodem. Taki sposób podróży ma wiele zalet, ale warto wiedzieć, że nawet najlepsze samochody , wymagają starannego sprawdzenia i przygotowania, przed dalszą wyprawą. Warto więc sprawdzić czemu dokładniej musimy się przyjrzeć.
Jak sprawdzić stan techniczny naszego samochodu
Kiedy jedziemy na wakacje , warto uniknąć usterek technicznych zwłaszcza, że naprawa auta za granicą naszego państwa może okazać się bardzo kosztowna. Aby ustrzec się przed niepotrzebnymi wydatkami nie trzeba jechać do mechanika na pełny i szczegółowy przegląd. Wystarczy, że sprawdzimy sami kilka podstawowych elementów naszego samochodu. Większość usterek bowiem daje się we znaki dużo wcześniej zanim urośnie do rangi poważnej awarii.
Pierwszym miejscem naszych oględzin powinien być silnik. Tutaj musimy polegać na przede wszystkim na naszym doświadczeniu. Warto jest podczas normalnej jazdy autem posłuchać jak działa silnik. Powinniśmy być uczuleni na dziwne dźwięki, których wcześniej nie słyszeliśmy oraz na nierówna pracę silnika lub jego przerywanie. Niebezpieczne mogą być również pojedyncze lub rytmiczne stuki pochodzące z komory silnika. W przypadku zaistnienia powyższych zjawisk warto udać się do mechanika w celu detekcji prawdopodobnej usterki poprzez wygenerowanie kodu błędu silnika, który opisze nam problem.
Nasze auto powinno też mieć sprawne hamulce. Podstawową sprawą jest sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku. Jego poziom powinien być bliski pozycji maksimum zaznaczonej na zbiorniczku. Bardzo ważny też jest kolor płynu. Świeży odznacza się czystą i czerwoną barwą, kiedy jest brunatny warto go wymienić, aby nie spowodować uszkodzenia układu hamulcowego w naszym pojeździe. Podczas wymiany płynu pamiętajmy o konieczności odpowietrzenia hamulców. W tym celu należy po napełnieniu zbiorniczka nowym płynem, odkręcić w najdalszym punkcie układu odpowietrznik ( jest to zazwyczaj tylnie koło po stronie pasażera ). Z odpowietrznika musimy wymusić wypływ płynu hamulcowego razem z powietrzem. W tym celu druga osoba musi pulsacyjnie naciskać pedał hamulca. Kiedy zobaczymy, że płyn wypływający z odpowietrznika nie posiada już bąbelków powietrza, możemy zakręcić odpowietrznik, a niedobór płynu uzupełnić, dolewając do zbiorniczka.
Wyposażenie auta
Wyruszając w podróż, szczególnie za granicę pamiętajmy i niezbędnym wyposażeniu auta. W każdym kraju obowiązują bowiem różne zasady odnośnie tego co powinno w naszym samochodzie się znajdować. Bardzo często od kierowcy wymagane jest posiadanie kamizelek odblaskowych dla siebie oraz pasażerów. Niekiedy wymagany jest komplet żarówek na pokładzie, a standardem jest na pewno apteczka pierwszej pomocy oraz gaśnica samochodowa.
Jeżeli przyda nam się niestety awaria, warto mieć podstawowy zestaw narzędzi w bagażniku który będzie zajmować mało miejsca. Najważniejszymi będą na pewno klucz typu ‘’grzechotka’’ z kompletem nasadek oraz zestaw śrubokrętów o różnym kształcie.
Najnowsze komentarze