Górskie wycieczki

Zanim wyruszymy na wycieczkę w góry, powinniśmy się przygotować. Tatry są piękne i mają wspaniałe widoki, ale powinniśmy czuć ich szacunek. Są to wysokie góry, w których warunki klimatyczne są inne niż w dolinie, a pogoda często zmienia się bardzo szybko. Przeczytaj nasz krótki przewodnik na temat przygotowań do wędrówek górskich!
Jeśli wybierasz się na spacer raczej w doliny, być może nie potrzebujesz specjalnego przygotowania (chyba że jest zima). Ale z drugiej strony, gdy już jesteś w dolinie, może się okazać, że Twój plan się zmieni i będziesz chciał wspiąć się na pobliski szczyt, więc dobrze jest być przygotowanym na różne możliwości.

Jeśli wybierasz się w wyższe partie Tatr – staw, tundra alpejska lub określony szczyt lub przełęcz – musisz być przygotowany. Twoja podróż i wspomnienia będą od tego zależały. Od tego też będzie zależeć twoje bezpieczeństwo.

Nie porywaj się z motyką na słońce

Nie ma sensu oszukiwać się – nie każdy jest sportowcem, więc jeśli nie jesteś naprawdę aktywny w swoim codziennym życiu, lepiej nie rób zdjęcia na Orli Perć (najtrudniejszy szlak w Tatrach). Spróbuj obiektywnie spojrzeć na swój stan i kondycję fizyczną, zastanów się, na jak trudny szlak jesteś gotowy.

W Tatrach jest tak wiele szlaków turystycznych, że wszyscy ludzie o różnym poziomie sprawności fizycznej mogą coś znaleźć. Wybór zbyt wymagającego i zbyt trudnego szlaku może zakończyć się złamaniem nogi, zwichnięciem, skręceniem kostki lub innym bardziej niebezpiecznym wypadkiem. Pamiętaj, że mięśnie i stawy, które nie są dopasowane i przyzwyczajone do intensywnego wysiłku fizycznego mogą reagować niekorzystnie, możesz odczuwać przypływ bólu głowy, mdłości, możesz zemdleć lub doznać urazu mięśni.

Dobrze zaplanuj swoją podróż – atrakcje są na wyciągnięcie ręki

Przed wybraniem szlaku wycieczki należy zawsze sprawdzić, jak długo potrwa i jaki jest poziom trudności. Dobrze jest czytać opisy szlaków, aby dowiedzieć się o możliwych trudnościach, takich jak łańcuchy, zszywki i drabiny. Jeśli nie możesz znaleźć szacowanego czasu podróży, powinieneś wziąć mapę i sam ją sprawdzić. Pamiętaj, że czas na mapie jest średni i nie obejmuje przerw.

Planując wycieczkę, weź pod uwagę, że jesienią, zimą i wiosną ciemnieje szybciej w górach, a ciemność w lesie nie jest niczym miłym. Warto wiedzieć, że czasami zejście ze szczytu może potrwać dłużej niż wejście lub jeśli wybierzesz inny sposób powrotu. Czasami musimy wracać przez dolinę, która jest dość długa (jak np. Dolina Chochołowska lub Dolina Kościeliska i należy to również wziąć pod uwagę.

 

Author: kwaterydobre.pl